Hapşıran Birine İşte Bu Yüzden Çok Yaşa Denir…

Hapşırmak, çoğu zaman hastalık ya da alerjik reaksiyonlar ile ilişkilendirilse de, zaman zaman sağlıklı insanların da hapşırdığı bilinir.

Hapşıran birini gördüğümüzde, refleks olarak ‘çok yaşa’ tepkisini veririz. Dilimize yerleşmiş olan bu kalıp, dünyanın tamamına yakınında kullanılıyor. Peki hapşıran bir insana neden ‘çok yaşa’ deniliyor?

HAPŞIRAN KİŞİNİN KALBİ DURUR MU?

İngilizcede “Seni kutsuyorum” anlamına gelen ‘Bless you’ ifadesi ya da Almancada ‘Sağlık’ anlamına gelen “Gesundheit’ kelimeleri, hapşıran biri görüldüğünde verilen tepkilerdir. Burada sayılmayan diğer bütün dillerde de, benzer anlamlara gelen ifadeler hapşıran kişiye söylenmesiyle biliniyor.

Peki hapşırık ile sağlık arasındaki ilişkinin temelinde ne yatıyor?

Yaygın olan inanışa göre, hapşıran insaların 1 saniyeliğine vücudundaki bütün organlar durur. Kalbin de bir saniyelik teklediği inanışı, asırlar boyunca hapşırmak ile ‘sağlıksızlık’ arasında bir ilişkinin doğmasına neden olmuş.

Ancak gerçek bundan çok farklı. Hapşırdığımızda, kalbimiz tek bir saniye bile durmaz. Hatta hapşırma hareketimiz ne kadar şiddetli olursa olsun, bu durum kalp üzerinde hiçbir şekilde etki etmemekte. Hapşırıldığı sırada sanki kalbimizin teklediği şeklindeki hissiyat ise tamamen bir içgüdüye dayanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x