Doğumda karıştırılan adamlar gerçeği 66 yıl sonra öğrendi: Resmen özür dilediler

Kanada’da yaşanan olay uluslararası kamupyunun gündemine oturdu…

British Columbia’da yaşayan ve Fransız kökenli bir yerli olduğuna inanarak büyümüş bir adam olan 64 yaşındaki Richard Beauvais, 2020 yılında evde yapılan bir DNA testinde aslında Ukraynalı, Polonyalı ve Aşkenaz Yahudisi olduğunu öğrendi. Bu olaydan 2 yıl sonra bölgeden çok daha uzaktaki Winnipeg’de yaşayan Evelyn Stocki isimli bir kadın da benzer bir test yaptırdı ve Beauvais’in biyolojik kardeşi olduğunu keşfetti.

Stocki, Beauvais ve kardeşi Eddy Ambrose’un 1955 yılında Manitoba’da aynı günde aynı hastanede doğduklarını fark edince yap-bozun parçaları bir araya geldi. Beauvais ve Ambrose’un yanlış ailelere verildiği ortaya çıktı.

28 Haziran 1955’te Arborg Hastanesi’nde dünyaya gelen Beauvais ve Ambrose yaşadıkları travma nedeniyle Manitoba Başbakanı Wab Kinew’den resmi özür aldı. Bu olay büyük bir travma yaratırken, ikinci baharlarını yaşayan iki adam arasında da bir yakınlık oluştu.

TAZMİNAT ALMAK İSTİYORLAR

Bu hafta düzenlenen oturumda konuşan Kinew, “Bugün çok daha önceden yapılması gereken bir özür için söz alıyorum. Bu olay iki çocuğu, bir çift ebeveyni ve birçok nesilden iki aileyi etkiledi” dedi.

Ambrose ise yaptığı açıklamada, “Hayatım çalındı. Bu geri gelmeyecek. Zamanı kaybettim. Ama şimdi zamanım var” dedi. Ambrose emekli olduğunu söylerken Beauvais de, “En zor kısmı da iki ablamı arayıp onların kardeşi olmadığımı söylememdi” dedi.

Şu an 68 yaşında olan Ambrose ve Beauvais, devletten bu büyük hata yüzünden tazminat almayı umut ettiklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x